استپر موتور چیست ؟

در
دسته بندی ها: دانستنی ها

استپر موتور که به آن استاپ موتور نیز میگویند قطعه ای است که وظیفه ی بستن و باز کردن مسیر هوایی که به موتور میرود را دارد و میزان هوای ورودی به موتور را کنترل و تنظیم می کند و روی موتور های DC نصب می شود. که این قطعه شامل دو جفت سیم پیچ که یک فنر دارد و روی آن قاب پلاستیکی قرار گرفته است و یک محور می باشد که سوزنی شکل می باشد و در واقع سرش دارای پیچ می باشد . حتما توجه داشته باشید که این سر سوزنی بسیار حساس است و دست کاری کردن باعث قطعی در داخلش می شود که باعث خراب شدن قطعه یا مشکل در کارکردش می شود .

تعمیر استپر موتور به چه صورت می باشد :

همانطور که در توضیحات گفته شد استپر موتور های dc دو جفت سیم پیچ را شامل می شوند که یک جفت این سر سوزنی را میده بیرون و یک جفت هم سر سوزنی را به داخل می دهد . برای شروع تعمیر استپر باید این سر سوزنی را در بیاوریم و برای سالم کردن آن ، پیچ داخل و رزوه هایش را تمیز کنید و روغن کاری نیز انجام دهید و دوباره سر سوزنی را نصب کنید و مشکلی در این راستا و عملکرد به وجود نمی آید .

عملکردی که برای در آوردن این سر پیچ سوزنی چه باید انجام داد به این صورت می باشد که باید چند بار سوئیچ را باز و بسته کنید تا این سرپیچ باز شود و تعداد دفعاتی که باید سوئیچ را باز و بسته کنید معلوم نمی باشد و تنها به موقعیت قبلی سرپیچ بستگی دارد که کجا قرار گرفته است .

سپس باید فنر که روش قاب پلاستیکی است و هم چنین سرش که پیچ است را باید باز کنید و تمیزش کنید و یکم کرم دست و صورت تا حدی که فقط چرب بشود بزنید می توان برای این کار از روغن ترمز هم استفاده کرد . و دو باره استپر را سر جایش بگذارید و دوباره سوئیچ را چند به صورت مکرر باز و بسته کنید تا خود موتور پله به داخل بکشد و جا بیفتد . در اصطلاح به این دلیل میگن پله ای چون هر دور که باز و بسته می شود چند دور به جلو عقب می رود و دقیقا مشخص است که چند گام به جلو و عقب می رود و برای همین می گویند پله ای . لازم به ذکر است که این قطعه تعمیر شده چند هزار کیلومتر راه برود و مجدد قادر به تعمیر باشد .

روش تعویض استپر موتور :

برای تعویض استپر ابتدا سوئیچ را کاملا ببندید و به مدت 60 ثانیه صبر کنید و در قدم دوم سوکت استپر موتور را در بیاورید و برای این کار ابتدا باید خار های استپر را آزاد کنید و استپر با دو عدد پیچ ستاره ای یا چهار سو در جای خود محکم شده است و شما در قدم بعدی باید این پیچ ها که استپر را نگه داشته است باز کنید و استپر را کاملا از هوزینگ در بیاورید .

بعد از در آوردن استپر بهتر است که با استفاده از اسپری مخصوص و یا تینر فوری به کمک پنبه هوزینگ استپر را تمیز کنید .

در نهایت استپر جدید را در هوزینگ قرار داده و سوکت مبوطه را جا بزنین . وقتی استپر را تعویض میکنید باید حتما وقتی اولین بار ماشین را روشن میکنید دمای آب خودرو کمتر از 50 درجه باشد ، و اقدامی که باید بکنید به این صورت است که سوئیچ را باز کنید و به مدت 30 ثانیه صبر کنید و بعد از 30 ثانیه سوئیچ را ببندید و دوباره 30 ثانیه صبر کنید و این کار 3 بار تکرار کنید ، ممکن است با استارت اول روشن نشود ولی جای نگرانی نیست و شما باید تا روشن شدن موتور استارت بزنید و صبر کنید تا دور موتور خودرو به حالت عادی خود برگردد .

وظایف استپر موتور چیست ؟

  • دور موتور خودرو را تنظیم می کند و هم چنین باعث روشن ماندن خودرو زمانی که دور موتور آرام است می شود
  • وقتی که بار اضافی روی متور خودرو وارد می شود مثل روشن کردن کولر ، استپر در این زمان از افت قدرت موتور جلوگیری می کند .
  • یکی دیگر از کارهایی که استپر انجام می دهد این است که هوای مورد مصرف سیلندر را زمانی که گاز را رها میکنید ، تنظیم می کند .
  • زمانی که موتور خودرو هنوز سرد است استپر محور یا سر سوزنی خود را به گونه ای تنظیم می کند که خودرو با زدن اولین استارت روشن شود .
0